“Alkış” dergisinin 106. sayısı yayında

Uzun süren seçim maratonlarına bir de öğrenci yerleştirme sınavları eklenince iyice başımız döndü. Bundan böyle bir süre sınav da yok seçim de. Uzun süreli geçim sıkıntısı ile baş başa kalmış durumdayız. Seçimlerde en çok konuşulan konular arasında ekonomik sorunlar başı çekiyordu. Hepimiz bir yerlerden bir şeyler bekler olduk. Oysa nasıl üretiriz, nasıl çoğaltırız, niteliklerimizi nasıl üst düzeylere çıkartırız, bunları kendimize sıkıntı etmeliydik. Üretimi unuttuk. Üretmeliyiz, üretmeliyiz. Daha iyisini daha niteliklisini üretmeliyiz.

Ülke olarak turizm girdileri olmasa ne yapardık bilemiyorum.

Değerli okurlar; sıkıntımız çok. Kimsesizlerin kimsesi olduğu söylenen Cumhuriyetimiz ne durumda?Kültürel değerlerimizi koruyabiliyor muyuz? Demokrasi gerçekten bize huzur, barış, eşitlik ve özgürlük getirebiliyor mu? Gerçek yol göstericimiz gerçekten bilim mi? Ulaşım ve iletişim sorunlarımız ne durumda? Başka devletlere bağımlı mıyız ya da ne derecede bağımlıyız. Kara ve deniz sınırlarımızda olan bitenlerle nasıl baş edeceğiz.

İleri adımlar atabilmemiz için kuşkusuz bilim ve sanat bize göre ilk sıralarda yer almalı.

Mutlu ve umutlu bir yarın özlemiyle.

Kalın sağlıcakla…

Oğuz PAKÖZ

“Alkış” dergisinin 105. sayısı yayında

Değerli Dostlar;

Üst düzey tartışmaların yaşandığı bir yerel seçimi geride bıraktık. Seçime giren siyasal partilere, onların oluşturdukları birlikteliklere bakınca kimileyin bel altı vuruşların yaşandığı bir genel seçimdi yaşanan. Bize daha düzeyli bir seçim yarışı görmek yakışırdı gibime geliyor. Aylar önce bu seçimin kazananının olabileceğini ama kaybedeninin olmayacağını belirtmiştik. Bize göre bu seçimin ilk sonuçları şöyle özetlenebilir.

· On yedi yıllık iktidarlarına karşın bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP çok inançlı bir seçmen kitlesine sahiptir.

· Cumhur İttifakının “beka” diye dillendirdiği sorun MHP’ye yaramıştır. Dahası AKP’den, MHP’ye önemli oranda oy geçişi olmuştur.

· HDP Güneydoğu Anadolu Bölgemizde önemli oranda oy yitimine uğramıştır.

· CHP’li bir kısım anakent belediye başkan adayları İYİ Partinin, HDP’nin ve kimi karasızların
desteği ile seçim kazanmışlardır.

· Şişli örneğinde olduğu gibi kendi niteliklerini abartan adayların arkasına pek takılan olmamıştır.

· Avcılar’da iki kolu da olmayan engelli bir adayın belediye başkanı olması ile Ovacık’tan Tunceli merkezine başarısı nedeniyle ödüllendirilen TKP’li başkan kamuoyunun ilgi odağı olmuştur.

Bu konuda daha pek çok söz söylenebilirse de biz yalnızca bugünkü ortama ışık tutmakla yetiniyoruz.

Seçimlerin halkımıza mutluluk getirmesi, umutlarını artırması, barışı ve adaleti yüceltmesi dileğimizdir.

Kalın sağlıcakla…

Oğuz PAKÖZ