Tokat Şairler Ve Yazarlar Derneği yayın organı olan Kümbet Dergimizin 58. sayısının dağıtımına başlandı. Bu sayıda dernek başkanı Hasan Akar’ın okuyucuları ile hasbihali şöyle:
EDİTÖRDEN
Saygıdeğer okurlarımız Kümbet Dergisinin 2022 yılının ikinci yarısında 58. sayısı ile sizlerle birlikteyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve siz değerli kültür-sanatseverlerin katkılarıyla ülkemizdeki ekonomik sıkıntılarının yaşandığı zor bir döneminde taşradan tüm dünyaya sesimizi duyurma gayreti içindeyiz.
Bu sayımızda derginin kapağında da işaret edildiği gibi beş makale ve dört şiirden oluşan özel Atatürk Dosyasına yer verdik. Araştırmacı-Yazar M. Necati Güneş’in Atamızın na’şının Anıtkabir’e defni sırasında Türk Gençliğinin Temsilcisi olan Anayasa Mahkemesi Eski Başkanlarından Yekta Güngör Özden’le ve Eğitimci-Yazar Mahmut Hasgül’ün Anıtkabir inşaatında çalışan Veteriner Hekim Burhan Yamanoğlu ile (sağlığında) yaptıkları röportajlar;
Tokat Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mehmet Ali Cinlioğlu’nun “10 Kasım 1953 te Atatürk’ün na’şının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakli törenlerine Tokat’tan katılanlar” ve Araştırmacı –Yazar Remzi Zengin’in “Atatürk’ün Vasiyeti” başlıklı makaleleri ile birlikte dosya içinde Orhan Seyfi Orhon’un “Gidiyor”, Âşık Veysel’in “Ağlayalım Atatürk’e” ve Şerare Kıvrak Yağcıoğlu’nun “Atatürk Yaşıyor” şiirleri;
10 Kasım 1938’de aramızdan ayrılan Cumhuriyetimizin banisi Atatürk için 21 Kasım 1938’de Tokat ve ilçelerinde yapılan, TC. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri’nden temin edilen Anma törenlerini yansıtan fotoğraflar yer aldı.
Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Halistin Kukul, Sona Çerkez, Osman Ergüden, Sercan Ünsal, Ayfer Atay, Hasan Akar, Gökçen Divriklioğlu Aksoy, Enis Erol, Kumrugül Türkmen Akın, Nurdane Özdemir Sağkan, Sunay Akın, Zeynep Boynudelik, Soner Fiat, araştırma, yazı ve makaleleriyle;
Hışır Osman Nebioğlu, Ayşe Benek Kaya, Yavuz Doğan, Talat Ülker, Buğra Bıçak, Ahmet Divriklioğlu, Aydın Uzkan, Hasan Fahri Tan, Abdulkadir Bostan, Güller Memmedkızı, İbrahim Seferli, Orhan Tamtürk, Gonca Yılmaz Hatunoğlu dağarcıklarında bulunan birbirinden değerli şiirleriyle dergimize renk kattılar.
Ayrıca bu yıl Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile 10.su yapılan “Erzurumlu Emrah’tan Cahit KÜLEBİ’ye Şiir Yarışması ve Niksar’ın Fidanları Şiir Gecesi“ etkinliği dosyasını, Eğitimci Rabia Şahin; Bayrak Şairi Arif Nihat ASYA Anısına 2. Yeşilırmak Şiir –Müzik Programı” dosyasını Eğitimci-yazar Sündüs Arslan Akça; “Niksar Gökçeli Bağ Bozumu Etkinlikleri“ dosyasını Gazeteci-Yazar Fatih Kılıç sizler için hazırladı.
2023 yılının ülkemize esenlikler getirmesi ve 59. sayımızda buluşmak dileğiyle…
Hasan Akar
Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı